اخبار و تازه ها

سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها با تاکید بر اینکه امروز بهترین فرصت برای جدایی اقتصاد کشور از وابستگی به نفت است، گفت: ظرفیت بخش کشاورزی و صنعت در کشور ما بسیار بالا است و با برندسازی و تولید محصولاتی صادرات محور می توان به سمت پایه ریزی اقتصادی به دور از نفت رفت.

اصغر سلیمی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به زیرساخت‌های لازم برای شکل گیری اقتصاد غیر نفتی بیان کرد: به دنبال تحریم هایی که علیه جمهوری اسلامی اعمال شد و بر روی تمام بخش های اقتصاد کشور تاثیر گذاشت قیمت تمام ارزهای خارجی افزایش یافت در چنین شرایطی تولید محصولات صادراتی برای تولیدکنندگان و صادر کنندگان درآمد خوبی دارد.

وی در ادامه اظهار کرد: اکنون برای داشتن اقتصاد غیر نفتی بهترین فرصت برای رفتن به سمت تولید کالاهای صادراتی است. در گذشته اقتصاددان‌ها بر این عقیده بودند که اگر قیمت ارزهای خارجی رشد پیدا کند و واقعی شود می‌توانیم مشکلات اقتصادی تولید کنندگان را حل کنیم.

نماینده مردم سمیرم در مجلس با تاکید بر اینکه برای رفتن به سمت اقتصاد غیر نفتی باید سیاست های صحیحی برای تولید صادرات محور اتخاذ شود، گفت: اما اکنون در شرایط کنونی که قیمت ارزهای خارجی نیز افزایش یافته است ما شاهد هستیم که هم چنان در حوزه تولید مشکلات پابرجا است و برنامه وسیاستی برای تولیدات پایدار و صادرات محور در کشور نداریم.

سلیمی در ادامه افزود: متاسفانه ما امروز در کشور تولیداتی که دارای برند باشند را نداریم. امروز بهترین فرصت برای خروج از وابستگی اقتصاد کشور به نفت است و اگر تولید کنندگان نتوانند از این فرصت استفاده کنند شاید دیگر چنین فرصتی برای آنان در آینده پیش نیاید. باید تمام بخش های کشور حول یک سیاست و برنامه کارشناسی شده از بخش تولید حمایت کنند.

سلیمی در ادامه با تاکید بر ضرورت حمایت از بخش صنعت و کشاورزی کشور برای ساختن اقتصادی بدون نفت، بیان کرد: ظرفیت بخش صنعت و کشاورزی در کشور ما بسیار بالا است. ما در بخش کشاورزی حرف های خوبی برای گفتن داریم به طوری که محصولات کشاورزی ما از کیفیت بالایی برخوردار بوده و اکثر کشورهای حوزه خلیج فارس و شمال ایران جذابیت دارد که ما حمایت از این بخش می توان صادرات خوبی به این کشورها داشته باشیم.

وی در پایان گفت: در بخش صنایع معدنی نیز ما موقعیت بسیار خوبی داریم به طوری که در خصوص سنگ‌های تزئینی می توان تولید محصولات صادرات محور و برندسازی آنان را به سایر کشورها ارسال کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا